Kas sa otsid võimalust kuidas ise veebilehte teha? Veebilehe loomine võib tunduda hirmuäratava mõttena inimesele, kes ei oma kogemust sarnases valdkonnas. Hea uudis on aga see, et WordPressiga kodulehe tegemine on tänapäeval nii lihtsaks tehtud, et sellega saab hakkama igaüks. Pärast selle õpetuse lugemist on sul olemas töötav veebileht ja parajas koguses teadmisi, et iseseisvalt edasi arendada oma WordPress lehte.

Enne aga käime üle mõned korduma kippuvad küsimused:

Mida on mul vaja WordPress kodulehe tegemiseks?

Selle õpetuse jaoks ei pea sul olema varasemat kogemust veebilehe ülesseadmisel, küll aga on sul vaja domeeni, veebimajutust ja 30 minutit vaba aega.

Millise eelarvega peaks arvestama?

Üldjuhul tuleb maksta ainult veebimajutuse ja domeeni registreerimise eest. Domeeni registreerimise ja veebimajutuse hinnad sõltuvad teenusepakkujast, kuid üldjuhul katab 100€/aastas kenasti ära nii domeeni kui ka veebimajutuse kulud. Kui sa soovid kodulehte teha iseseisvalt, siis WordPress kodulehe tegemise hind piirdub sinu jaoks ainult domeeni majutuskuludega (WordPress on vabavara ehk open source), samuti on internetis lai valik tasuta kujundusmalle, mille põhjal saad oma kodulehte kujundada.

Milline veebimajutus valida/kelle juures domeen registreerida?

Veebimajutaja valimise puhul tasuks arvestada valmiva veebilehe vajadustega. Lõpp otsust ei tasu langetada ainult soodsa hinna tõttu, vaid lähtuda tuleb ikkagi vajadustest. Hea koht usaldusväärse veebimajutaja leidmiseks on Eesti Interneti Sihtasutuse veebilehelt.

Hea teada!

Soovituslik on veebimajutuse teenusepakkujat/domeeni registreerijat valida akredeeritud .ee registripidajate seast – sellega vähendad võimalust langeda ebakvaliteetse teenusepakkuja otsa.

Domeeninime valimine ja registreerimine

 

Kui sul on teenusepakkuja valitud ja veebimajutusteenus soetatud, siis järgmise sammuna tuleks asuda domeeni registreerimise juurde.

Üldiselt kehtib domeeni registreerimise puhul 3 lihtsat põhimõtet:

1. Lihtsus

Domeen peaks olema lihtne, lühike ja meeldejääv. Üldjuhul valitakse domeeninimi oma ettevõtte nime järgi ja see ei tohiks ületada 14 tähemärki. Domeeni nimele on võimalik läheneda ka märksõna põhiselt, mis annab eelise otsingumootorites leitavuses.

2. Sobiv laiend

Hea laiendi valik tagab lisaks usaldusväärsusele ka selle, et sinu domeen tuleb sihtriigi otsingumootorites paremini esile, nt: .ee domeen tuleb Eestis ja eestikeelse märksõnaga paremini esile kui .lv laiendiga domeen. Üldiselt on soovituslik valida .ee laiend – kui see pole võimalik või su sihtturg asub mujal, siis sobib .com/.net laiend.

3. Seaduslikus

Enne domeeni registreerimist peaksid veenduma, et domeeni nimevalikuga ei kaasneks juriidilisi probleeme. Üks enamlevinud vigasid on kaubamärgiga domeeni kasutamine. Hea võimaluse kaubamärgi kontrolliks on Justia keskkonnas.

Domeeni saadavust saab kontrollida oma teenusepakkuja juures – kui selline võimalus puudub saad seda teha WHOIS Lookup abiga. Lihtsalt sisesta soovitud domeeni nimi lahtrisse ja kontrolli selle saadavust.

Kui sobiv domeeninimi on valitud, siis tuleb täita vajalik taotlus oma veebimajutaja juures.

WordPressi installimine

 

Kui domeen ja veebimajutus on olemas asume WordPressi paigaldamise juurde.

WordPressi installimiseks on kaks varianti:

1. Käsitsi ülesseadmine (keerulisem variant)

Selleks pead WordPressi ametlikult kodulehelt alla laadima vajaliku WordPress versiooni. Seejärel laed .zip failina eelmainitud WordPressi faili oma domeeni kausta, extract’ id selle ja viid seadistamise lõpuni külastades oma domeeni. Kuna see õpetus on suunatud ennekõike algajatele, siis lihtsuse huvides sellel variandi juures pikemalt ei peatu.

2. Läbi kasutajaliidese (lihtsam variant)

Enamus veebimajutajaid on oma kasutajaliideses WordPressi installeerimise väga lihtsaks teinud. Üldiselt saab kogu paigalduse tehtud 5-10 minutiga. Vajadusel saab abi küsida ka oma teenusepakkujalt.

Allpool toon välja õpetused, kuidas enim levinud veebimajutajate kasutajaliidestes WordPressi paigaldada.

NB! Paigaldamine võib kohati erineda.

 

Zone (Zone+)

Kui oled Zone.ee keskkonda sisse loginud, vali vasakult menüüst “Zone+”. Seejärel vali uuest aknast “Paigalda uus rakendus”. Sulle peaks avanema selline aken:

Zone.ee wordpressi installimine

Avanevast valikust tuleb valida “Wordpress” ja seejärel vajutage “Paigalda kohe”.

Nüüd tuleb ära täita mõned väljad:

Zone.ee WordPressi info

 1. Asukohaks (1. punkt ülaltoodud pildil) tuleb valida domeen, millele soovid WordPressi installida (nt sinudomeen.ee).
 2. Kataloogi asukoha võid jätta tühjaks (kataloog lisab sinu domeeni lõppu kataloogi nt: sinudomeen.ee/uus-kataloog).
 3. Rakenduse versiooniks on soovituslik valida kõige uuem versioon (selle õpetuse kirjutamise ajal on WordPressi kõige uuemaks versiooniks 5.4.1).
 4. Soovituslik on “Automaatsed uuendused” valikust valida “Kõik uuendused”.
 5. Kui kõik seadistused on paigas, siis vajuta “Paigalda rakendus (Tasuta)” nuppu. Algab paigaldamine, see võib võtta mõned minutid.

Kui paigaldus on lõpuni viidud, saad asuda kodulehe seadistamise juurde. Selleks, et siseneda oma WordPressi, vali vasakult menüüst “Zone+” ja seejärel uuelt lehelt “halda”. Oledki WordPressi sisenenud!

cPanel kasutajaliidesega (Wavecom, Radicenter, Virtuaal)

Logi oma veebimajutuse keskkonda ja sisene oma kasutajaga cPanelisse. Seejärel keri alla “Software” sektsiooni.

Vali “Softaculous Apps Installer”!

Sulle peaks avanema uus aken, vali:

 1. “Blogs” → “WordPress”.
 2. Vajuta “Install Now” (3. punkt alltoodud pildil)!

Nüüd tuleb sul täita vajalikud väljad. “Choose installation URL” valikusse tuleb valida domeeni aadress, millele tahad WordPress paigaldada. Soovituslik on valida kõige uuem versioon (antud juhul 5.4.1) ja protokoliks “https://”. “Select Theme” võid jätta praegu valimata.


Kui vajalikud väljad on täidetud, vajuta “Install” ja algab paigaldamise protsess, see võib võtta mõned minutid. Kui installimine on lõpuni viidud, saad samast Softacular aknast siseneda oma WordPressi, selleks pead vajutama pildil välja toodud ikoonile.

Oled edukalt cPanelis WordPressi paigaldanud!

Hea teada!

Oma WordPressi sisselogimiseks tuleb sul lisada oma domeeni lõppu “/wp-admin”.

Nt nii: www.sinudomeen.com/wp-admin

 

Seadistamine

 

Nüüd kui sul on olemas töötav WordPressi sait, saame minna sisu ja disaini juurde. Mõned kasutajaliidesed lasevad sul enne paigaldamist vajaliku info sisestada, seega on mõned etapid juba tehtud. Kindluse mõttes tuleks seadistused siiski üle kontrollida.

Esimese sammuna oleks kõige mõistlikum seadistada oma veebilehe pealkiri ja lühikirjeldus. Selleks vali vasakult menüüribalt “Sätted” või “Settings”.

Järgmisena tuleb suurem hulk väljasid ja valikuid, mida saab muuta. Selles õpetuses keskendume ainult veebilehe pealkirja, lühikirjelduse ja veebisaidi tüübi seadistamisele.

Veebilehe pealkiri

Üldjuhul pannakse sellesse lahtrisse ettevõtte/äri/brändi nimi. Tegemist on tekstiga, mida lehe külastaja alati tegumiribal näeb. See aitab kasutajal kiirelt üles leida just sinu veebilehe nii tegumiribalt kui ka otsingumootoritest.

Lühikirjeldus

Siia lahtrisse on soovituslik sisestada kas:

1. Ettevõtte/blogi slogan.

2. Märksõna, millega soovitakse just otsingumootoris esile tulla.

Märksõna valikul peab meeles pidama, et mida levinum on märksõna kasutus konkurentide seas, seda raskem on esile kerkida otsingu tulemustes. Seega vali pigem madalama konkurentsi astmega märksõna.

Veebisaidi tüüp (blogi või koduleht?)

Enne, kui saame järgmisse etappi minna, tuleb ära otsustada, millist sisu soovid oma lehel näidata. Kui tegemist on pigem blogi tüüpi veebilehega, ei pea sa enam midagi muutma.

Kui soovid aga, et tegemist oleks pigem kodulehega, tuleb sul teha järgmist:

Vali menüüst “sätted” → “lugemine”.

Nüüd avaneb leht, kus esimese valikuna saad valida, kuidas sinu koduleht toimima peaks. “Sinu koduleht näitab:” sektsioonis vali “koduleht” ja rippmenüüst vali sobilik esileht (praegu peaks seal olema ainult üks valik – “Hello world!” – vali see). Nüüd vajuta “Salvesta muudatused”!

NB! Kui sa ei soovi, et sinu leht esialgu otsingumootori tulemustes esile tuleks siis:

 • Mine Sätted → Lugemine
 • Pane linnuke “Keela selle saidi indekseerimine otsimootorite poolt” lahtrisse.

Seda seadistust saad sa hiljem muuta.

 

Veebilehe kujunduse muutmine ja uue kujundusmalli installimine

 

Enne sisu loomist oleks mõistlik paika panna, milline näeb välja lehe disain. Selleks tuleb vasakul menüüst valida “Välimus” ja selle rippmenüüst “Teemad”. Järgneval lehel on valik teemasid/kujundusmalle, mida saad oma kodulehel kasutada. Teema rakendamiseks ei pea sa tegema muud, kui lihtsalt vajutama “Lülita sisse” ja su kodulehel ongi uus disain.

Kui soovid lisada mõne uue disaini, saad teha seda vajutades samal lehel üleval asuvale “Add new” nupule. Sul on võimalus valida erinevate disainide vahel ning kui oled leidnud endale sobiva, saad selle installida, klikkides “paigalda” nupule.

Sul on võimalik soetada endale kujundusmall – selleks on olemas mitmeid lehekülgi internetis, nt: themeforest ja athemes.

 

Lehe loomine WordPressis

 

Nüüd, kui seadistused ja kujundusmall on paigas, saame hakata looma sisu ja teema lehti. WordPressil on kaks vaikimisi sisutüüpi, mida nimetatakse postitusteks ja lehtedeks.

Postitused on osa blogist, mis ilmuvad kronoloogilises järjekorras.

Lehed on aga mõeldud näitama staatilist sisu külastajatele – nt kontaktide leht, avaleht jne. Teemalehte on võimalik seadistada ka nii, et see näitab nii tavalist lehte kui ka blogi. Selleks pead tegema järgmist:

 • “Sätted” → “Lugemine”
 • “Postitusteleht:” rippmenüüst vali sobiv leht, kus sinu blogipostitusi näidatakse.

Nüüd aga lehe sisu loomise juurde!

Uue lehe loomiseks toimi järgmiselt:

 • Vali vasakul olevast menüüst “Lehed” → “Lisa uus”.

Uue lehe lisamine wordpressi kodulehel

Seejärel avaneb sulle uus lehekülg, kus saad hakata looma valmiva lehekülje sisu.

Wordpressiga uue lehe lisamine on lihtne

Pealkiri (1.), nagu nimigi ütleb, on valmiva lehekülje pealkiri. See on oluline, sest aitab lehekülje külastajal leheküljel paremini orienteeruda. Samuti on see väga oluline osa Google’i otsingumootori optimeerimisel.

Hea teada!

Hästi valitud märksõna lehe pealkirjas aitab sul lehekülge paremini nähtavaks teha otsingumootorites.

Järgmine väli on visuaalredaktor (2.), kuhu tulebki veebilehe sisu. Siia on võimalik lisada pilte, meedia faile, linke jne. Kui kõik väljad ära täita, peaks see välja nägema midagi sellist:

Wordpressis kodulehe tegemine- lehe sisu kirjutamine

Selleks, et mugavalt muuta nii lehe sisu kui ka visuaalset poolt, on vaja “page builder” tüüpi pluginat e rakendust. Antud õpetuses on kasutatud WP Bakery page builderit. Tegemist on ühega paljudest veebiehitus programmidest. Page builder aitab sul drag and drop (e klikkimise ja lohistamise) meetodil ehitada veebilehe sisu. Allpool toon välja mõned alternatiivid:

Elementor

Oxygen

Divi

Kuidas aga lisada pluginat oma veebilehele? Sellest juba järgmises peatükis.

 

Pluginate lisamine

 

WordPressi pluginad (ehk vidinad) on justkui väikesed rakendused, mis aitavad sinu veebilehele lisada erinevaid funktsioone ning tõhustada selle toimimist. Näiteks saad plugina abil luua oma lehele kontaktivorme, kujundada oma lehekülge, luua galeriisid jpm.

WordPress kodulehe tegemine on just tänu pluginate olemasolule imelihtne. Põhimõtteliselt on võimalik luua toimiv veebileht ilma ühegi koodirida kirjutamiseta – pluginad teevad selle sinu eest ära!

Plugina lisamiseks pead vasakult menüüst valima Pluginad → Lisa uus

Sulle avaneb selline leht:

plugina lisamine WordPressis

Et lisada uus plugin oma veebilehele, ei pea sa tegema muud, kui lihtsalt vajutama “Paigalda kohe”.

plugina aktiveerimine WordPressis

Sellele järgneb installimise protsess, peale seda ilmub uus nupp “Lülita sisse”, kliki sellele! Su kodulehel on nüüd kasutamiseks uus plugin.

Kui soovid näha juba installitud pluginaid, mine Pluginad → Paigaldatud pluginad.

Nüüd näed kõiki pluginaid, mis on sinu kodulehele juba lisatud. Sellel lehel saad uuendada, sisse/välja lülitada ja kustutada juba installitud pluginaid.

 

Kasulikud pluginad

 

Allpool on loetelu pluginatest, mis tulevad kasuks pea igal WordPressi kodulehel. Kindlasti pole tegu lõpliku nimekirjaga, samuti on enamus rakendustel pakkuda ka alternatiive, mis ühel või teisel põhjusel paremad võivad olla.

Contact Form 7 – Selle pluginaga saad lisada oma veebilehele kontaktivormi, mis teeb klientidega suhtlemise oluliselt mugavamaks. Suure plussina saab välja tuua võimaluse lisada Google recaptcha, mis takistab spämmirobotitel sinu kodulehel tegutsemast.

Polylang – Aitab lisada mitmekeelsus funktsiooni kodulehele. Lisaks on võimalik kasutada automaatset tõlkimise võimalust.

Yoast SEO – Üks põhilisemaid otsingumootori optimeerimise tööriistu. Kui soovid, et sinu veebileht tuleks ka konkurentide seast otsingumootoris esile, siis selle rakenduse hankimine on väga soovitatav.

Autoptimize – Rakendus, mis aitab oluliselt sinu kodulehe kasutusmugavust tõsta. Selle vidinaga saad teha oma kodulehe kiiremaks. Muide, Google hindab sinu kodulehe laadimiskiirust ühe faktorina otsingumootori tulemuste paremusjärjestuses.

Google analytics/MonsterInsights – Aitab sul koguda infot lehe külastajate ja lehel toimimise kohta. Oluline rakendus, et paremini oma lehe külastajaid mõista. Enne kasutamist vii ennast kindlasti kurssi GDPR ehk privaatsusnõuetega!

Vaata õpetust kuidas lisada Google analytics oma kodulehele!

UpdraftPlus – Varundamine on kindlasti üks kõige enam tähelepanuta jäetud teemasid, kui teemaks on kodulehed. Selle pluginaga saab teha varukoopiaid oma kodulehest ja ei pea muretsema, et sinu kodulehe sisu võiks ühel või teisel põhjusel kaduma minna. Kindlasti vii ennast kurssi ka kodulehe hooldamisega!

 

Edaspidiseks õppimiseks

 

WordPressiga kodulehe tegemine on teema, millest võib lõputult edasi rääkida. Kindlasti on veel palju teemasid, millesse saaks süvitsi minna ja pikemalt juurelda. Kui tunned, et sooviksid oma WordPressi alaseid teadmisi laiendada, siis toon välja mõned kasulikud lingid, kust uusi teadmisi hankida:

WPBeginner – Tegemist on ühe suurima WordPressi õpetuste koguga.

Creative bloq – Suurem kollektsioon WordPressi õpetusvideosid alates WordPressi üles seadmisest lõpetades SEO strateegia välja töötamisega.

Tutorials point – Üldine, kuid väga hea ja lihtsa ülevaatega WordPressi kasutusjuhend.